Autor: Wojciech Nagel

Komentarze ekspertów

Mechanizm waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. będzie kosztował budżet o ponad 1,5 mld zł więcej

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych w 1999 r. wprowadziły zasadę tzw. zdefiniowanej składki zgodnie z którą, wysokość świadczenia emerytalnego i rentowego jest w szczególności pochodną zgromadzonych aktywów finansowych podczas okresu aktywności zawodowej. Obowiązujący dotychczas sposób waloryzowania świadczeń (od 1 marca danego roku) jest procentowy – łącznie o wskaźnik inflacji z roku poprzedniego oraz o co najmniej 20% wzrostu wynagrodzeń.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

OFE czy ZUS?

nagel.wojciech.bcc.01.267x400Od 1 kwietnia, przyszli emeryci mają cztery miesiące na złożenie deklaracji czy zostają w OFE, czy wybierają odkładanie środków na emeryturę wyłącznie w ZUS. Przypominamy sondaż (w załączeniu), który Business Centre Club przeprowadził w styczniu br. wśród swoich członków – przedsiębiorców na temat tego co sądzą o zmianach dotyczących OFE i jak w związku z nimi zamierzają oszczędzać na swoje emerytury.

CZYTAJ WIĘCEJ
Uncategorized

Budżet państwa w 2013 r. – implikacje przyjętych założeń dla problematyki emerytalnej

nagel.wojciech.01.150xPrzedstawione założenia makroekonomiczne do budżetu państwa na 2013 rok mają istotne znaczenie m.in. dla kwestii finansowania deficytu FUS, przyszłości OFE oraz dalszego funkcjonowania FRD. Zapewne czeka nas dyskusja na temat perspektyw utrzymania dotychczasowego mechanizmu waloryzacji, uwzględniającego wskaźnik inflacji i 20-proc. przyrost wynagrodzenia w gospodarce.

CZYTAJ WIĘCEJ

Polityka lokacyjna OFE po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE – rekomendacje BCC

nagel.wojciech.01.150xPopieramy przedstawiony przez Ministerstwo Finansów projekt zmian ustawowych, umożliwiający zwiększenie lokowania walorów funduszy w aktywa denominowane w walucie innej niż krajowa do docelowych 30 procent w 2021 r. Były one wielokrotnie proponowane przez BCC, począwszy od 2009 roku. Wskazujemy przy tym na pilną potrzebę przyjęcia regulacji, która wprowadzi mechanizm wypłaty świadczeń z OFE w 2014 roku. Rekomendujemy również, aby rząd korzystał z opinii rodzimych ekspertów oraz przedstawicieli rynku finansowego, służących pozytywnym zmianom w przepisach prawnych. Pozwoliłoby to na uniknięcie porażki Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Konkluzje stanowisk i koncepcji eksperckich były zbieżne z sentencją wyroku, który trybunał wydał w grudniu 2011 r.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Reforma rent i przywilejów zagrożona przez związkowy paraliż

nagel.wojciech.01.150xPoparcie, które BCC przekazało na rzecz przyjęcia kompromisu w sprawie emerytur, było warunkowe i zawierało rekomendację podjęcia problematyki ograniczania i likwidacji przywilejów emerytalnych. Wskazywaliśmy uprzednio, iż rząd ma zamiar wprowadzić wąskie zmiany dotyczące emerytur mundurowych i nie dostosowuje systemu rentowego do emerytalnego. Do dziś nie podjęto żadnych działań. Tymczasem łączne wydatki na przywileje emerytalne i renty wynoszą w Polsce blisko 40 mld złotych i ich ograniczenie, racjonalizacja lub likwidacja – jest niezbędna. Brak zmian dostosowawczych spowoduje sytuację, w której należy się spodziewać masowego przechodzenia na renty od 2013 roku – ich przyznawanie będzie bardziej liberalne, aniżeli emerytur częściowych, a minimalna wysokość renty wyższa o blisko 200 zł – alarmuje minister ds. ubezpieczeń społecznych Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dr Wojciech Nagel.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Kompromis emerytalny PO i PSL: wyważony i zasługujący na poparcie

nagel.wojciech.01.150xKoalicja rządowa osiągnęła porozumienie w sprawie stopniowego wydłużenia wieku emerytalnego w Polsce. Utrzymując główny cel obecnej zmiany w systemie emerytalnym, polegający na podwyższeniu i zrównaniu wieku emerytalnego na poziomie 67 lat, wypracowany przez koalicjantów kompromis w sprawie tzw. emerytury częściowej jest rozwiązaniem zasługującym na poparcie. Ten kompromis nie narusza dwóch podstawowych cech początkowej propozycji, utrzymania tzw. zasady zdefiniowanej składki, wprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka, reformą ubezpieczeń społecznych w 1999 roku oraz zrównania wieku kobiet i mężczyzn na docelowym poziomie 67 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

BCC apeluje do koalicjantów – zawrzyjcie kompromis w sprawie emerytur

nagel.wojciech.01.150xAnaliza rozbieżności pomiędzy partnerami koalicyjnymi wskazuje, iż możliwe jest dojście do porozumienia w sprawie podwyższenia i zrównania wieku emerytalnego w krótkim czasie. Zakładając, że wprowadzenie tzw. emerytur częściowych nie miałoby służyć dezaktywizacji zawodowej, świadczenie takie mogłoby przysługiwać wyłącznie osobie, która ukończyła 65 rok życia i jedynie do 67 roku życia. Osiągnięty kompromis nie naruszałby zasady tzw. zdefiniowanej składki i byłby adresowany wyłącznie do osób, które zgromadziły kapitał emerytalny w wysokości pozwalającej na świadczenie minimalne.

CZYTAJ WIĘCEJ

Działania rządu w sferze zabezpieczenia społecznego muszą być kompleksowe

nagel.wojciech.01.150xJutro, 29 lutego, odbędzie się posiedzenie Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw. BCC popiera propozycję rządu dotyczącą wydłużenia wieku emerytalnego. Naszym zdaniem kierunek wprowadzanych zmian jest właściwy, jednak ich tempo zbyt powolne. Brakuje również konkretnych zapowiedzi innych działań, m.in. likwidacji przywilejów emerytalnych, które są niesprawiedliwe społecznie, dostosowania systemu rentowego do emerytalnego po reformie oraz wdrożenia efektywnej formy dobrowolnego oszczędzania na starość.

CZYTAJ WIĘCEJ

Waloryzacja procentowa emerytur i rent powinna być utrzymana

nagel.wojciech.01.150x24 stycznia br. prezydent podpisał nowelizację ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, po uchwaleniu przez Sejm w dniu 13 stycznia i nie wniesieniu do niej poprawek przez Senat. Zmieniła ona dotychczasowe zasady waloryzacji świadczeń, wprowadzając m.in. kwotową waloryzację emerytur i rent w 2012 r. Jednocześnie Prezydent zdecydował o skierowaniu nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego.

CZYTAJ WIĘCEJ

Analiza sytuacji w systemie ubezpieczeń społecznych od 2012 roku w następstwie działań zapowiedzianych w expose premiera 25 listopada br.

nagel.wojciech.01.150xNależy założyć, iż działania nowego Rządu i Parlamentu w sferze zabezpieczenia społecznego powinny dotyczyć w szczególności wdrożenia niezbędnych zmian, które będą miały zasadniczy wpływ na poprawę kondycji finansów publicznych w krótkiej i dłuższej perspektywie, a także ujednolicą zasady uczestnictwa obywateli w systemie emerytalno- rentowym.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1